stop

Cheer/Dance

UCA/ESPN College Cheerleading National Championships

    

Division IA

2014

2nd Place

2013

4th Place

2012

3rd Place

2011

3rd Place

2010

3rd Place

2009

3rd Place

2008

3rd Place

2007

National Champions

2006

4th Place

2005

13th Place

2004

3rd Place

2003

National Champions

2002

2nd Place

2001

9th Place

2000

11th Place

1999

3rd Place

1998

10th Place

1997

7th Place

Division IAA

1996

3rd Place

1995

3rd Place

1994

2nd Place

UCA/ESPN National Partner Stunt Finalists

2007

Jacob Serre & Sarah Gralton

6th Place

2007

Chris Stadler & Lauren Whitt

5th Place

2007

Randy Brown and Kimmy Barker

6th Place

2006

Randy Brown & Jackie Martin

3rd Place

1999

Frank Mediavilla & Tracy Underwood

11th Place

1997

Brian Fornoles & Dana DeLuca

7th Place

1996

Brian Fornoles & Heather Torchia

7th Place

Inside Cheerleading Collegiate All-American Team

2012

Danielle Walden

2011

Keith Gross

2010

Lauren Whitt

2009

Brian White

2008

Ashley Cowan

2007

Randy Brown

2007

Brittney Draper

2006

Kristal Johnson

2006

Jackie Martin

2006

Randy Brown

Team USA
-2014 Julia Olivia - 
- 2011 Lauren Whitt - World Champion
- 2011 Amy Winn - World Champion
- 2010 Jake Waldrup - World Champion
- 2010 Tim Johnson - World Champion
- 2010 Lauren Whitt - World Champion
- 2010 Jackie Martin - World Champion

Award Winners
1985-1986

Cheerleading Leadership Award- Melissa Fernald

1986-1987
Cheerleading Leadership Award- Lori Willemsen

1987-1988
Cheerleading Leadership Award- Lisa Craig

1988-1989
Cheerleading Leadership Award- Lisa Craig

1989-1990
Cheerleading Leadership Award- Tracey Huber

1990-1991
Cheerleading Leadership Award- Dan McNeil

1991-1992
Cheerleading Leadership Award- Michael Bahe

1992-1993
Cheerleading Leadership Award- John Blackburn

1993-1994
Cheerleading Leadership Award- Amy Masters

1994-1995
Cheerleading Leadership Award- Tiffany Wilkes

1995-1996
Cheerleading Leadership Award- Summer Sullivan

1996-1997
Cheerleading Leadership Award- Frank Mediavilla

1997-1998
Cheerleading Leadership Award- Frank Mediavilla

1998-1999
Most Improved Veteran- Alyssa Halupowski
Most Improved Rookie- Brook Smith
Cheerleading Leadership Award- Rion Rinaldi

1999-2000
Most Improved Veteran- Jerry Lanier
Most Improved Rookie- Linn Mixson
Cheerleading Leadership Award- Rion Rinaldi

2000-2001
Most Improved Veteran- Lorin Andre-Jessen
Most Improved Rookie- Allison Wilson
Cheerleading Leadership Award- Linn Mixson

2001-2002
Most Improved Veteran- Allison Glisson
Most Improved Rookie- Stephen Little
Cheerleading Leadership Award- Elaine Sherard

2002-2003
Most Improved Veteran- Meghan Phelan
Most Improved Rookie- Chris Donahoe
Cheerleading Leadership Award- Elaine Sherard

2003-2004
Most Improved Rookie- Randy Brown
Cheerleading Leadership Award- Nick Debellis
NCAS Richard Lapchick Award- Sylvia Eastman

2004-2005
Most Improved Veteran- Chris Stadler
Strength and Conditioning- Crystal Hendrix
Cheerleading Leadership Award- James Kersey

2005-2006
Most Improved Veteran- Ashley Cowan
Strength and Conditioning- Tim Johnson and Crystal Hendrix
Cheerleading Leadership Award- Randy Brown

2006-2007
Most Improved JV/ Rookie- Keegan Hubbard
Most Improved Varsity/Veteran- Meghan Hays
Leadership Award- Randy Brown
Callarman Award Winner- Stefan Domenig

2007-2008
Academic Student Athletes of the Year
- Matt Lewis and Bianca Zuluaga
Callarman Award Winner- Mike Pucci
NCAS Richard Lapchick Award- Lydia Smith
Strength and Conditioning- Keegan Hubbard and Lauren Whitt
Most Improved Rookie- Preston Rogers
Most Improved Veteran- Keegan Hubbard 
Leadership Award- Ashley Cowan

2008-2009
Academic Student Athletes of the Year
- Craig Austin and Meghan Hays
Callarman Award Winner- Michael Pucci and Annalise Perez
NCAS Richard Lapchick Award- Lydia Smith and Nick Fitzpatrick
Strength and Conditioning- Allie Boudreau and Keith Gross
Most Improved Rookie- Andrew Alcanter and Danielle Walden
Most Improved Veteran- Preston Rodgers and Lydia Smith
Leadership Award- Keegan Hubbard
Coach's Award- Kyle Stone

2009-2010
Academic Student Athletes of the Year- Daniel Barrera and Allie Boudreau
Callarman Award Winner- William Ziolkowski and Ali Soven
Strength and Conditioning- Brenna Hays and Keith Gross 
Coach's Award- Lauren Whitt
Most Improved Rookie- Jacob Benedict and Kia Miller
Most Improved Veteran- Danielle Walden
Leadership Award- Keith Gross
NCAS Richard Lapchick Award- Stacey Woodruff

2010-2011
Callarman Award Winner- Nathan Peoples and Brenna Hays
Strength and Conditioning- Jacob Benedict and Brenna Hays 
Coach's Award- Danielle Walden
Most Improved Rookie- Jacob Benedict and Kia Miller
Most Improved Veteran- Jake Serre and Amber Dutenhoeffer
Leadership Award- Keith Gross
NCAS Richard Lapchick Award- Nick Fitzpatrick and Morgan Ferrell

2011-2012
Academic Student Athletes of the Year- Danielle Walden and Jacob Benedict
Callarman Award Winner- Steven Stubs and Amber Dutenhoeffer
Strength and Conditioning- Kyle Stone and Danielle Walden 
Coach's Award- Danielle Walden
Most Improved Rookie- Pete Garcia and LaCara Smart
Most Improved Veteran- Nathan Peoples and Morgan Ferrell
Leadership Award- Jacob Benedict

2012-2013
Academic Student Athletes of the Year- Samuel DiJune and Lauren McGinnis
Callarman Award Winner- Seth Duff and Liz Mathieson (Dance Team)
Strength and Conditioning- Kia Miller and Jacob Benedict 
Coach's Award- Kia Miller
Most Improved Rookie- Joel Wadzinski and Alexus Medinis
Most Improved Veteran- LaCara Smart and Tyler Hansen
Leadership Award- Jacob Benedict

2013-2014
Academic Student Athletes of the Year
Callarman Award Winner
Strength and Conditioning
Coach's Award
Most Improved Rookie
Most Improved Veteran
Leadership Award-

OUC
All State
Florida Blue
DoubleTree Bottom
Central Florida Expressway
Uploaded Ad
BurgerU
Hilton Garden Inn Bottom
Chick-fil-A
Luxury Transportation Group
Uploaded Ad
Hedez Dry Cleaners
Uploaded Ad
Coke AD
CFE AD
Nike AdNik
Spectrum Ad